Strona główna » Artykuły » Modeling alternatywny – co to takiego?

Modeling alternatywny – co to takiego?

ArtykułyWywiady

Jako formy sprzeciwu wobec współczesnej kultury masowej rozwijaja się min muzyka alternatywna. Buntować można się również przeciwko lansowanym przez media wzorcom kobiecego piękna – stąd wziął się tzw. modeling alternatywny.

Co to jest modeling alternatywny?

Modeling alternatywny to rodzaj modelingu w którym chodzi głównie o klimaty pin up, punk, rock, steampunk, gotyk, fetish, cyber itp. Taki modeling otwarty jest głównie dla modelek które nie są związane z typowymi trendami mody glamour, zwykle odbiegają wyglądem od przyjętych standardów- są wykolczykowane, wytatuowane mają kolorowe włosy , dredy itp. (temat dotyczy również panów- przykładem może być Zombie Boy) Każda alternatywna modelka posiada często swój osobisty styl, który reprezentuje subkultury jak goth, burleski, lateksu i fetyszyzmu. W modelingu alternatywnym wszystkie chwyty są dozwolone. Tutaj liczy się pomysłowość, różnorodność, barwność outfitu (lub jego brak) i nie ma znaczenia, czy modelka jest plus-size, jeździ na wózku, czy jest np. za niska.

zombie boy modeling alternatywny

Zdjęcie: KOBARU Projektant: Katarzyna Konieczka Make-up: Anna Kołyga Model: Rick Genest (Zombie Boy) Modelka: Aleksandra Wydrych zenibyfajne Producent: Remigiusz Dziewulski

Skąd czerpać wzorce/inspiracje?

Modeling alternatywny stał się popularny, częściowo poprzez tworzenie w sieci alternatywnych miejsc do modelowania takich jak np SuicideGirls (agencja artystyczna zrzeszająca modelki erotyczne) Dobrym przykładem stylu pin-up jest na pewno amerykańska modelka Bettie Mae Page. Dzięki popularności Dity Von Teese nastąpił wzrost zainteresowaniem w stylu burleski, przynosząc również modę na wygląd z lat 50. Wzorce czerpać można również z takich gwiazd jak Christina Aguilera, Amy Winehouse, Madonna, Lady Gaga, Katy Perry. Jeśli chodzi o panów, dobrym przykładem jest niewątpliwie wspomniany wcześniej Zombie Boy.

Czy w Polsce istnieje w ogóle zapotrzebowanie na alternatywne modeli/ modeli?

Tak, chociaż nie na taką skalę jak za granicą. Modelki alternatywne są głównie wykorzystywane do promocji produktów niszowych, szczególne sklepów odzieżowych. W Polsce zarówno modeling jak i moda alternatywna dopiero raczkuje, ale i tak sporo ludzi jest świadomych, że istnieje rynek dla alternatywnego modelowania. Z roku na rok coraz więcej…

Jak potencjalni klienci szukają alternatywnych modeli ? Gdzie szukać zleceń?

Istnieją różne portale min maxmodels, modelmayhem, facebook na których można znaleźć takowe modelki. Od niedawna istnieje strona www.Toxic-Girls.com która reklamuje kulturę alternatywną i poprzez „bank twarzy” skupia wszystkie znane modelki/modeli alternatywnych z Polski.

 Czego klienci oczekują od modelki/modelka alternatywnego?

Przede wszystkim określenia z góry, do jakich zdjęć jesteśmy zdecydowani pozować (portret, fashion, fetish, topless, nagość zakryta, nagość, itp.) podanie swoich prawdziwych wymiarów i na bieżąco aktualizować informacje odnośnie tego jak aktualnie wyglądamy tj kolor włosów, nowe tatuaże itd

 jak powinno wyglądać portfolio modela/modeli alternatywnej?

W portfolio powinny się znaleźć zarówno zdjęcia podkreślające w jak wielu różnych stylach pozujesz (pin up, punk, rock, steampunk, gotyk, fetish) -ponieważ to pokazuje twoją elastyczność i zmienność jako model, oraz nie powinno zabraknąć aktualnych zdjęć typu polaroid czyli cała sylwetka i twarz bez makijażu ( Zdjęcia tego typu nie mogą być modyfikowane graficznie i przerabiane artystycznie!)
Bardzo ważną rzeczą jest, aby wyglądać na żywo dokładnie tak ja na zdjęciach polaroidowych, które przedstawiamy klientowi. Jeśli zrobiliśmy sobie np nowy kolczyk, tatuaż czy przefarbowaliśmy włosy i pójdziemy na sesję nie po poinformowaniu fotografa, to będzie to wyglądać z naszej strony bardzo nieprofesjonalne. W taki sposób można nawet stracić zlecenie!

 

modeling alternatywny

 

————————————
O modelingu alternatywnym :

„Sam Rembrant do swoich obrazów wybierał ludzi ciekawych, za którymi stoi jakaś historia, a nie cukierkowo ładnych jak typowe modelki. Dla tego bardzo sobie cenie współpracę z modelkami alternatywnymi. Ładna dziewczyna z agencji na sesji u dobrego fotografa zawsze wyjdzie ładnie na zdjęciu, ale dziewczyna z dredami, tatuażami, kolczykami lub o niecodziennym kolorze włosów pokazana tak, że Twoja babcia będzie miała ochotę zaprosić ją na herbatkę? Challenge accepted!”
Katarzyna Niwińska – fotograf

 

„Modeling alternatywny jest to możliwość wyrażenia siebie, a nie bycia kolejnym wieszakiem na ubrania, gdzie modelka tak na prawdę nie ma większego znaczenia. Mimo, że modeling alternatywny na pierwszy rzut oka odróżniają po prostu ciuchy i stylizacja, to odbieram to jako coś głębszego. To są emocje, wyrażone wizualnie. „
Volven de Viant – modelka alternatywna

 

” Tu nie ma miejsca na nudę, zawsze trzeba dać z siebie coś nowego a możliwość swobodnego doboru kolorystyki i formy po jakimś czasie staje się dobrą zabawą. Przydają się także umiejętności aktorskie by wcielić się raz w delikatną słodką gotycką lolitę a następnie w określającego styl Cyber człowieka-maszynę rodem z filmów sci-fi. „
Marilyn Rosa – modelka alternatywna

 

„Dla mnie modeling alternatywny jest jak performance burleskowy na scenie. Wyrażam nim swoja osobowość, pokazuję moją interpretację kobiecości, a co najważniejsze udowadniam innym, ze nie trzeba mieć ani wzrostu supermodelki, ani wymiarów jak z wybiegu. Wystarczy oryginalny pomysł i dużo wiary w siebie, aby stworzyć coś na prawdę artystycznego.”
Pin Up Candy – Burlesque Star

 

„Jestem szczęśliwy z faktu, że coraz większym zainteresowaniem w Polsce cieszy się moda niszowa, a wraz z nią rozkwita modeling alternatywny. Wszechobecna szarość ulicy, wkońcu nabiera koloru. Najważniejsze, że przestajemy bać się wyrażania siebie poprzez ubiór. Własny styl to dziś najlepsza marka”.
Paweł Tumiłowicz – właściciel pracowni www.paweltumilowicz.com

 

„Ja osobiście przez zdjęcia odchodzące od przeciętności staram się pokazać siebie, to jaki jestem, kim jestem, co mam w głowie.Staram się zaszczepić idee piękna w niezwykłej formie, by ludzie widzieli obraz, który mają przed sobą a nie osobę, której w myśl zasadom ich życia nie powinno się nawet chcieć rozumieć. To forma sztuki, nowoczesnej sztuki, które aktualnie mamy dopiero namiastkę, która dopiero się rozwija. (…) Mam nadzieje, że bieg czasu pozwoli na jeszcze większy rozwój new rave`owych sesji fotograficznych i otworzy drogę osobą wybierającym ten rodzaj sztuki na szerokie wody artystów.”
Marcin Krupa – model alternatywny

 

„Modeling to całe moje życie, to moja pasja i praca, która sprawia mi ogromną przyjemność. Dzięki temu mogę wyrażać siebie. Modeling alternatywny nie tylko inspiruje, ale również, czyni życie o wiele ciekawszym doświadczeniem.”
VmpSelene – modelka alternatywna 

 

tekst został opublikowany na łamach magazynu Soleil

 

sklep alternatywny sklep z modą alternatywną

backstage z sesji dla internetowego sklepu z odzieżą alternatywną www.latex.shop.pl na zdjęciu modelki alternatywne ( Paulina Chmura, Nieprosta, Blood Betty) wraz z wizażystą Łukasz Bier

 

Podobne