Strona główna » Artykuły » Co powinnaś wiedzieć o gorsetach?

Co powinnaś wiedzieć o gorsetach?

Artykuły

Zebrałam w tym poście najważniejsze informacje o gorsetach, które mogą przydać się osobom początkującym.

 1. Rozmiary prawdziwych gorsetów podawane są na całym świecie w calach. Jeden cal to 2,54 centymetra. Rozmiar to obwód gorsetu w talii po całkowitym zasznurowaniu.
 2. Gorsety służą do zmniejszania obwodu talii oraz modelowania sylwetki, dlatego też rozmiar gorsetu powinien być mniejszy niż obwód naturalnej talii. Jednakże przy doborze odpowiedniego rozmiaru trzeba brać pod uwagę również obwód pod biustem i w biodrach oraz wyprofilowanie. Nie zawsze jeden rozmiar będzie odpowiedni w różnych markach. Na przykład gorset z łagodniejszym wyprofilowaniem powinien być w większym rozmiarze niż zazwyczaj.
 3. Pierwszy gorset polecam zakupić w polskim sklepie internetowym (więcej: Gdzie kupić pierwszy gorset?). Nie trzeba sprowadzać z zagranicy. Ceny rozpoczynają się od 135 zł za świetnej jakości, porządnie wykonany gorset.
  Vanyanís

  Vanyanís

 4. Do każdego typu sylwetki można dobrać odpowiedni gorset. Jeżeli ma się niestandardowe wymiary lub np. „wystające żebra”, polecam uszycie gorsetu na zamówienie u profesjonalnej gorseciarki (więcej: Jak zamówić gorset u gorseciarki?). Ceny od ok. 250 zł.
 5. Dobrze dobrany gorset nie powoduje ucisku i bólu ani nigdzie nie uwiera. Jeżeli odczuwasz ból lub duszność podczas noszenia gorsetu, to prawdopodobnie został źle dobrany lub za mocno zasznurowany – należy wtedy oczywiście poluzować.
 6. Nie zakładamy gorsetów na gołe ciało m.in. ze względów higienicznych.
 7. Gorsetów nie pierze się w pralce, ponieważ mogą się uszkodzić, a metalowe elementy zardzewieć. Gorset można oddać do pralni chemicznej lub delikatnie prać ręcznie w letniej wodzie, pocierając gąbką. Najlepiej zapobiegać zabrudzeniom i przechowywać gorsety w zabezpieczonym miejscu.
  Royal Black Couture & Corsetry

  Royal Black Couture & Corsetry

 8. Gorsety wiążemy zazwyczaj na środku z tyłu – na linii talii, ponieważ tam występuje największe naprężenie (więcej: Jak samodzielnie zasznurować gorset?). Nie wiążemy sznurków wokół talii, ponieważ może to uszkodzić materiał gorsetu. Nigdy nie należy wiązać gorsetu na supeł tylko na kokardkę, aby można było go szybko zdjąć.
 9. Redukcja obwodu talii zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jedna osoba może mieć bardziej elastyczne żebra i ciało podatne na modelowanie, a druga mniej, dlatego każdy powinien dobierać i sznurować gorset słuchając swojego organizmu. Jeżeli uciska poluzować.
  V-Couture

  V-Couture

 10. Zmniejszenie obwodu talii występuje tylko podczas noszenia gorsetu i może kilka minut po zdjęciu gorsetu. Aby uzyskać stałą redukcję, gorset trzeba nosić bardzo często i regularnie (waist training). Efekty uzyskuje się dopiero po paru latach regularnego noszenia.
 11. Gorsety są trochę jak buty – im częściej je nosimy tym stają się wygodniejsze. W nowym gorsecie nie można wiązać się od razu bardzo mocno tylko stopniowo przyzwyczajać swój organizm jak i materiał gorsetu do naprężenia, aby się nie uszkodził i nie rozdarł – ten proces nosi nazwę seasoning.
 12. Noszenie gorsetu wpływa pozytywnie na poprawę postawy, ale również jak wszystko stosowane w nadmiarze, może mieć i negatywne skutki np. osłabienie mięśni. Może wystąpić to przy bardzo częstym i regularnym noszeniu, dlatego polecane są ćwiczenia (więcej: Ćwiczenia na talię i dla osób noszących gorsety). Gorset może pomóc osobom z wadami postawy np. ze skoliozą i pogłębioną lordozą oraz osobom o bardzo pełnym biuście – odciążając kręgosłup.
  Cathie Jung

  Cathie Jung

 13. Najwęższą talię na świecie posiada rekordzistka Guinnessa Cathie Jung. Jej obwód wynosi 38.1 cm to jest około 15 cali. Dzięki gorsetowi można odjąć sobie od ok. 5 do 15 cm w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu, ale każda większa redukcja uzyskiwana jest już dzięki regularnemu noszeniu.
 14. Gorsety nie zmniejszają uczucia głodu/łaknienia, a jedynie objętość żołądka podczas noszenia. Zatem czy gorset pomoże schudnąć jest kwestią indywidualną. Dietetycy zgodnie twierdzą, że noszenie gorsetu nie jest sposobem na odchudzanie się. Tzw. „gorsetowa dieta” jest wymysłem osób niedoinformowanych oraz chwytem marketingowym.
  V-Couture

  V-Couture